İş Güvenliği Kuralları

Bir işte veya bir iş için çalışılırken işçinin sağlığının korunması adına alınan önlemlere iş güvenliği denir. İş güvenliği her işçi için çalıştığı ortamda mutlaka olması gereken zorunlu bir şeydir. Eğer işçi çalıştığı işte iş güvenliğini ikinci plana atar ise büyük sağlık sorunları veya yapılan işte büyük problemler meydana gelebilir. Her çalışılan işte iş güvenliği kuralları vardır.

İŞ GÜVENLİĞİ KURALLARI NELERDİR?

İş güvenliği kuralları çok keskin ve esnetilemez kurallardır. İş güvenliği kuralları boşlandığında çok ciddi sorunlar meydana gelebileceği için mutlaka herkesin uyması gereken kurallardır. İş güvenliği kuralları işin ciddiyeti, büyüklüğü, önemine göre değişkenlikler gösterebilir.

Eğer ağır şartlarda bi inşaat alanında ise baret takma, demir uçlu ayakkabı giyme, kinetik kıyafetler, eldiven kullanma, halat kullanma, demir kelepçe taşıma, kalın plastik ayakkabı giyme gibi iş güvenliği ve sağlığı açısından önemli kurallar vardır. İşin riski daha düşük ise benzin pompacılığı gibi, vücuttaki elektriği atan özel kıyafetler giyme, lpg li araçlara benzin koymadan önce eldiven kullanma, topraklı ayakkabılar giyme gibi daha hafif zorunluluklar vardır.

İŞ GÜVENLİĞİ KURALLARI EĞİTİMİ İŞ ÖNCESİ VERİLMELİDİR

Bir işçiyi işe almadan önce mutlaka işin durumu hakkında, riskleri hakkında, neler yapması gerektiği hakkında bilgiler verilmelidir. İş güvenliği ve sağlığı açısından acil durumlarda ne yapacağı anlatılmalıdır. Çalıştığı ortamı nasıl bırakması gerektiği, çalıştığı ortamın bulundurduğu potansiyel risklerden bahsedilmelidir. Mutlaka iş yapılmadan önce gerekli önlemlerin alınması gerektiği vurgusu yapılmalıdır.

İş güvenliği ve sağlıgı açısından hem kendisi için, hem etrafındaki çalışma arkadaşları için, hem de yaptığı iş için kurallara uymaz ise sonuçlarının ne olacağının bilgisi verilmelidir. Kurallar belli başlı kişiler için değil, ortamda bulunan herkes için aynı ve uygulanır olmalıdır. İş güvenliği kuralları asla çiğnenmemelidir.

 

 

Hemen Ara
Navigasyon